Aktualności


Ubytki w blatach kuchennych – częste przypadki przy złym użytkowaniu

Efektowny blat stanowi ukoronowanie każdej kuchni. Warto więc, żeby zawsze dobrze się prezentował. Jednak gotowanie stanowi dla blatu bardzo wymagającą czynność. Stawianie gorących naczyń, duża wilgotność, możliwość kontaktu powierzchni z ostrymi przedmiotami lub też stosowanie różnego rodzaju detergentów to czynności, które mogą mieć negatywny wpływ na jego stan techniczny. W rezultacie na blacie pojawiają się porysowania, pęknięcia, dziury lub wypuklenia. W jaki sposób należy dbać o ten element wyposażenia kuchni, żeby nie dochodziło do tego typu uszkodzeń? Co zrobić by naprawić ewentualne niedoskonałości? Jak sprawdzi się granitowy blat lub blat z kwarcu?

Ubytki blatów kuchennych oraz sposoby radzenia sobie z nimi

Granitowy blat kuchennyUsuwanie różnego rodzaju ubytków może być dość skomplikowanym procesem. Jego przebieg uzależniony jest przede wszystkim od materiału, z którego wykonany został konkretny blat. W przypadku laminowanych blatów, dziury oraz odpryski usunąć można przy zastosowaniu dedykowanego do tego celu wosku retuszującego. W tym celu należy zdecydować się na produkt dopasowany kolorystycznie do koloru wykorzystanego w kuchni blatu. Alternatywnym rozwiązaniem może być także żywica epoksydowa.

Innym problemem może okazać się wybrzuszenie. Najczęściej pojawia się ono na skutek działania wody. Z taką sytuacją spotykają się głównie użytkownicy blatów z płyty wiórowej z laminatem. Jeśli woda przez dłuższy czas utrzymuje się na powierzchni, wówczas może dostać się do struktur płyty. Efektem jest rozpoczęcie procesu jej puchnięcia. Niestety takie uszkodzenie w większości przypadków jest trudne w naprawie. Jeśli szkoda jest niewielka można spróbować wykorzystać woreczek materiałowy z solą, który trzeba położyć w miejscu wybrzuszenia, żeby zaabsorbował on wodę. Duża szkoda oznacza jednak konieczność wymiany całego blatu.

W wyniku gotowania może również dojść do przypalenia blatu. Sposobem na zniwelowanie śladów przypalenia w przypadku blatów laminowanych, będzie sporządzenie roztworu z cytryny oraz octu, którym następnie należy pocierać za pomocą chropowatej gąbki w miejscu przypalenia. Gdy jesteśmy posiadaczami blatów drewnianych lub betonowych, znamion zniszczenia nie da się już zlikwidować.

Jeśli nie chcemy, by na naszych blatach pojawiały się zarysowania lub pęknięcia, najlepiej zdecydować się na rozwiązania wykonane z wysokiej jakości materiałów. Doskonałym wyjściem będzie więc wykorzystanie naturalnego kamienia. Warto między innymi postawić na granitowy blat lub też blat z kwarcu. Cechą granitu jest jego wyjątkowa odporność. Dotyczy ona zarówno oddziaływania wysokich temperatur, środków czyszczących, uszkodzeń mechanicznych i wilgoci. Taki blat wyjątkowo ciężko uszkodzić, dlatego zawsze prezentuje się perfekcyjnie. Podobnymi właściwościami cieszy się konglomerat kwarcowy. Nawet silne uderzenie w blat nie doprowadzi do jego uszczerbienia. 

Jak zapobiegać?

Żeby uniknąć nieestetycznych ubytków i uszkodzeń, najlepiej zdecydować się na blat z kamienia. Granitowy blat warto codziennie przecierać, przy zastosowaniu wilgotnej ściereczki z niewielką ilością płynu do naczyń. Taki zabieg pozwala na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, a jednocześnie nie wpływa w negatywny sposób na strukturę granitu. Po zakończeniu procesu czyszczenia, powierzchnię blatu należy dokładnie wytrzeć. Do czyszczenia należy wybierać produkty dedykowane do kamienia naturalnego.

Granitowy blat warto także zaimpregnować. Proces ten zaleca się robić raz na miesiąc. Dzięki temu dochodzi do zasklepienia mikroszczelin, przez które wnika brud. Taka warstwa ochronna doskonale chroni przed jego wchłanianiem.

Podobne zasady utrzymywania czystości powinny być stosowane także w przypadku użytkowników, którzy zdecydują się na blat z kwarcu. Podczas codziennej pracy należy także unikać przeciągania ciężkich przedmiotów po blacie, a podczas cięcia używać desek do krojenia. Dzięki temu blaty kuchenne na długo zachowają swoje właściwości oraz piękny i estetyczny wygląd.


« powrót
KONTAKT
x

Zostaw swój numer.
Oddzwonimy do Ciebie

Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować

Wyślij
(przesuń strzałkę)

* Wymagane pola

+48 338 211 096